top of page
צדפות.jpeg

שאלות ותשובות

 • איפה זה קמינו דה סנטיאגו?
  פירוש המילה "קמינו" בספרדית היא דרך. אך הקמינו דה סנטיאגו הוא אינו דרך אחת כי אם מערכת שבילים רבים בספרד, צרפת ופורטוגל המובילים כולם אל העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה שבצפון מערב ספרד. הדרך המתויירת והפופולרית ביותר מבין כל הדרכים היא קמינו פראנסס (הדרך הצרפתית) שמתחילה בעיירה באסקית קטנה למרגלות הפירנאים סאן ז'אן פייד דה פורט, חוצה את מחוזות ספרד השונים (נווארה, לה ריוחה, קסטיליה ) עד לאזור הירוק והפורה של הגליסיה שם נמצאת הקתדרלה המפוארת בעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה. אורכה של הדרך הצרפתית הוא כ 800 קילומטרים, ומספרם הרב של ההולכים בה גדל משנה לשנה בשל חשיבותה בימי הבינים. על הדרך הזו התפתחה מסורת העליה לרגל ובעקבותיה גם שירותי הדרך הניתנים להולכים בה. דרכים נוספות של הקמינו עוברות בפורטוגל (הדרך הפורטוגזית), בסאן סבסטיאן שבארץ הבאסקים לאורך האוקיינוס האטלנטי (קמינו דל נורטה או הדרך הצפונית), חבל אסטוריאס (קמינו פרימיטיבו), אנדלוסיה (ויה דה לה פלאטה) ועם הזמן התפתחו גם שבילים אחרים ובהם יותר ויותר שירותים לעולי הרגל. הקמינו דה סנטיאגו היא דרך מצוינת להפתח אל העולם, לטייל ולהכיר את ספרד וגם מדינות נוספות.
 • מה זה קמינו דה סנטיאגו?
  קמינו (הדרך) דה סנטיאגו הוא שם כולל לרשת שבילים עתיקים המתחילים בנקודות שונות באירופה ומובילות אל העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה בספרד. זהו מסע רגלי אל הקתדרלה בה קבור סנטיאגו הקדוש – יעקב בן זבדי, אחד משליחיו של ישוע והמרטיר הראשון. השביל מקודש לנצרות מאז המאה התשיעית. בימי קדם שימש כמסע התבגרות וחניכה בתרבות הפגאנית והפך לדרך צליינית מהחשובות בעולם הנצרות (יחד עם רומא וירושלים) לכפרת עוונות ולהוכחת נאמנות לאל ולדרכו. מטיילים והולכי רגל שמבקשים לחוות את הקסם המסתורי שבדרך יוצאים למסלול המלא או למקטעים קצרים. הסיבות שמניעות אותם הם רבות ושונות, חלקם עושים זאת כדי לממש הבטחה או כהכרת תודה אחרים בגלל ההרפתקה, אבל רבים יוצאים אל השביל כדי לשנות את מה שהם מכנים שגרה. מאות קילומטרים של דרך קסומה שעוברת בין כפרים, עיירות ציוריות וערים גדולות ברחבי ספרד. מנזרים, כנסיות בתי הארחה עתיקים ושפע רב של יצירות אמנות ואגדות מימי הביניים שזורים בשבילים השונים של הקמינו –(הדרך) לסנטיאגו דה קומפוסטלה שבספרד .מיום ליום הנוף מתחלף ועובר בין שדות פתוחים של דגן ושיבולים לכרי דשא ירוקים, גבעות מתפתלות ויערות אורן, נחלים, נהרות, כרמים ואלו רק חלק מהמראות שיתגלו בפניכם בדרך לסנטיאגו. במעשי השליחים מסופר כי יעקב בן זבדי שיצא להפיץ את תורת ישוע בחצי האיברי, הוצא להורג על ידי אגריפס הראשון כששב לירושלים בשנת 44. ראשו הופרד מגופו ונקבר בכניסית יעקב הקדוש ברובע הארמני בירושלים. גופתו נשלחה בסירה קטנה לחופי האי האיברי ונמצאה כשהיא מכוסה צדפות רק 800 שנים לאחר מכן. במקום בו נמצאו שרידיו הוקמה קתדרלה מפוארת שעד מהרה הפכה למקור עליה לרגל של אלפי מאמינים מרחבי ספרד ואירופה. יעקב בן זבדי מקבל את תואר המגן הקדוש של ספרד ואת השם סן טיאגו (יעקב הקדוש) ולימים קמה העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה שפירושה "שדה הכוכבים של יעקב". הצדפה הופכת לסמלם של עולי הרגל ההולכים לסנטיאגו דה קומפוסטלה ורבים עונדים אותה על צוארם או תולים אותה על תיקיהם, יש טוענים כי הצדפה מסמלת גם את השבילים הרבים המובילים אל קברו של השליח סנטיאגו. הצדפה מלווה את עולי הדרך בדרכם (יחד עם החץ הצהוב) ומופיעה כסימן דרך המוטבע על השבילים.
 • מתי הכי טוב לטייל בקמינו דה סנטיאגו?
  מעל אלף שנים הולכים אלפי אנשים מכל העולם את הדרך לסנטיאגו לאורך כל חודשי השנה. בשנים האחרונות הולכים יותר ויותר אנשים המוצאים בה חוויה רוחנית ומסע התבוננות מאתגר הן פיסית והן מנטאלית. הם הולכים בשבילים השונים המובילים אל קברו של השליח בעיקר בחודשים אפריל (חודש הפריחה ומזג אוויר נוח ברוב האזורים) עד סוף חודש אוקטובר תחילת עונת הגשמים. בחודשי הקיץ אומנם חם מאוד ברוב השבילים אבל רבים בוחרים ללכת דווקא בעונה זו במיוחד בחודש יולי שבו נחגג חג הקדוש (24 ביולי) אז הדרך הופכת להיות חגיגית במיוחד ובעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה נערכות חגיגיות מיוחדות לכבוד הקדוש. יש לקחת בחשבון שעונה זו גם עמוסה במיוחד ואם בכל זאת אתם מחליטים ללכת בחודשים אלו, רצוי לתכנן את הדרך היטב כדי להבטיח את מקומות הלינה שלכם ואת השירותים בדרך. ישנם ההולכים בעונת החורף בחודשים נובמבר עד מרס, אלו בוחרים בשבילים כמו הויה דה לה פלאטה שמתחיל בסביליה שבדרום (החמימה בעונה זו) חוצה את ספרד ומסתיים בגליסיה שבצפון המדינה, או בשביל החורף (קמינו אינביירנו). הקמינו דה סנטיאגו היא רשת גדולה מאוד של שבילים מסומנים היטב ונוחים להליכה באירופה ובספרד בכלל ולכן כל עונה יכולה להתאים להליכה בשביל כזה או אחר אם רק מתכננים כראוי. בחירת מסלול בהתאמה אישית אוכל לעזור לך לתכנן את הדרך הטובה והנוחה ביותר בכל זמן עונה ומזג אוויר.
 • איפה אפשר לישון בקמינו דה סנטיאגו?
  בכל השבילים תוכלו למצוא מגוון רחב של מקומות לינה בדרגות שונות. עולי הרגל בדרך לסנטיאגו נוהגים לישון באלברגות (רפוחיו/ הוסטלים) שבדרך. שתי סוגים של אלברגות תוכלו למצוא, האחת מוניציפלית והשנייה פרטית. הראשונה מנוהלת בדרך כלל על ידי הרשויות המקומיות ותכלול מספר רב של מיטות בחדר (מה שלא הייתי ממליצה לאלו המבקשים לישון שנת לילה נינוחה ורצופה, חללים משותפים כמו מטבח מקלחות ושירותים לעיתים בהפרדה מגדרית ולעיתים ללא. מקומות אלו בדרך כלל בתפוסה מלאה בעיקר בחודשי הקיץ בהם מספר המטיילים גדול במיוחד והם על בסיס מקום פנוי בלבד. האלברגות מהסוג השני מנוהלות בהנהלה פרטית, מספר המיטות בחדרים יכול לנוע בין 4 עד 20 אנשים בחדר עם חללים משותפים ובחלקם אפשר למצוא גם חדרים פרטיים עם מקלחת ושירותים פרטיים. במקומות אלו ניתן לבצע הזמנה מראש ובדרך כלל גם הם בתפוסה מלאה. מלבד אלו ישנם הוסטלים, פנסיונים בתי הארחה ובתי מלון בדרגות שונות לאורך כל הדרך המספקים שירותים מלאים לעולי הרגל כולל ארוחות. אני תמיד ממליצה לסגור את מקומות הלינה מראש, זה אולי פחות ספונטני, אבל מאפשר לנו להיות פנויים יותר לחוות וליהנות מהדרך וממה שקורה בה.
 • כמה עולה לטוס לקמינו דה סנטיאגו?
  שבילי הקמינו דה סנטיאגו מתחילים בנקודות שונות באירופה, צרפת פורטוגל, ספרד ועוד. ראשית צריך לבחור את נקודת ההתחלה ונקודת הסיום ואז להזמין טיסה לאחד מהיעדים הנבחרים. מחירי כרטיסי הטיסה יכולים לנוע החל מ 300 או 400 אירו, תלוי ביעד ובעונה. שירותי הדרך גם הם משתנים בהתאם לרמת הלינה הרצויה ובעונה. עונת השיא היא מחודש אפריל ועד אוקטובר
 • מהו דרכון הצליינים?
  זהו מסמך אותו מחתימים לאורך הדרך, בהוסטלים, במסעדות ובמקומות אחרים המציעים חותמת. דרכון הצליינים יעיד על הליכתכם בדרך סנטיאגו. את הדרכון מציגים כשמגיעים למשרד הרישום בעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה כדי לקבל את תעודת הקומפוסטלה. החותמות יעידו על כך שצעדתם את 100 הקילומטרים האחרונים או רכבתם את ה 200 קילומטרים האחרונים של הדרך. החתימות השונות והמשונות שתאספו לאורך הדרך יהיו תזכורת נפלאה למקומות בהם ביקרתם ומזכרת אישית מטיול מיוחד. דרכון הצליינים גם יקנה לכם הנחות שונות לאורך המסלול, כמו למשל במוזיאונים, בכניסה לקתדרלות ועוד'. הוא אף יאפשר לכם לינה מוזלת באלברגות שמיועדות להולכי הקמינו. את דרכון הצליינים תוכלו לרכוש בעד סכום סמלי במקום בו תתחילו לצעוד. תצטרכו לברר היכן הוא נמכר. למזמינים חבילת שירותי דרך דרכי מסופק גם דרכון הדרך יחד עם חוברת ההדרכה למסלול.
 • מהי תעודת הקומפוסטלה?
  זהו מסמך המאשר את ההליכה בדרך לסנטיאגו, אותו מקבל מי שהלך לפחות את 100 הקילומטרים האחרונים שלפני סנטיאגו דה קופוסטלה (כל שביל). התעודה מונפקת במשרד הצליינים שבסנטיאגו דה קומפוסטלה ומציינת את נקודת ההתחלה ומספר הקילומטרים שהלכתם כעולי רגל. מלבד הליכה, יש כאלו הבוחרים לרכב באופניים את הדרך לסנטיאגו. המדוושים צריכים לעבור לפחות את 200 הקילומטרים שלפני סנטיאגו דה קומפוסטלה על מנת לקבל את הקומפוסטלה. לא כולם מגיעים בשביל ללכת את הדרך מתחילתה ועד סופה. יש הבוחרים ללכת את הדרך לפרקים. הם מגיעים אל השביל בכל פעם שיש להם הזדמנות וממשיכים מהיכן שהפסיקו (כולל החתמת הדרכון) בנוסף, ישנם כאלו שבוחרים לא ללכת מקטעים מסוימים בדרך והם מתקדמים באמצעות אוטובוס או אמצעי תחבורה אחר וממשיכים לצעוד מהמקום אליו הגיעו. מטיילים אחרים בוחרים לצעוד רק מקטעים מסוימים. למשל, יש הצועדים רק את 100 הקילומטרים האחרונים של הדרך כדי לזכות בתעודת הקומפוסטלה.
 • האם יש קבוצות מאורגנות לקמינו דה סנטיאגו?
  מסעות קבוצתיים מודרכים בקמינו דה סנטיאגו הופכים להיות פופולריים יותר ויותר. שיתוף חווית ההליכה עם קבוצה יכול להיות מתגמל ביותר עבורכם. זוהי דרך נפלאה המאפשרת לכם לחלוק את תחושת ההישג הגדול, ליצור קשרים עם אנשים נפלאים ויחד לחוות חוויות משותפות שיישארו אתכם לאורך זמן. בין אם אתה מטייל יחיד המעוניין לפגוש חברים חדשים או שאתם קבוצה קטנה שרוצה לצאת למסע הגדול , מסע מודרך עם DARE2WALK באחד משבילי הקמינו דה סנטיאגו הוא אפשרות מצוינת עבורכם. תוכלו ליהנות מהליכה בשבילים היפים ביותר, מלינה במקומות ברמה גבוהה בחדרים פרטיים וארוחות בוקר, ליווי צמוד והדרכה בעברית מבעלי ניסיון של אלפי קילומטרים על השביל, מהעברת הציוד ממקום למקום, והחשוב ביותר, שקט נפשי שיאפשר לכם ליהנות מהדרך. הקמינו דה סנטיאגו הוא מסע אישי וחברתי, הוא פנימי וגם חיצוני הוא פיסי וגם מנטאלי והאפשרות לגדול תוך כדי הליכה היא אפשרית בהחלט, לכן הקבוצות שלנו בדרך כלל קטנות (עד 16 אנשים), כדי לאפשר את המינון המדויק של סביבה תומכת ואינטימיות.
 • האם צריך ויזה לקמינו דה סנטיאגו?
  הקמינו דה סנטיאגו הוא שביל הליכה שעובר ברובו דרך ספרד. נקודות ההתחלה משתנות והן לרוב בספרד, פורטוגל או צרפת, במדינות אלו ישראלים לא נדרשים לויזה. המעברים בין גבולות מדינות אלו גם כן לא מצריכות ויזה למעבר.
 • מה אוכלים בקמינו דה סנטיאגו?
  אחת האטרקציות המרכזיות של הדרך היא הקולינריה. הדרך לסנטיאגו חוצה מחוזות שונים בספרד אשר את כל אחת ואחת מהן מאפיין מטבח שונה, מה שמבטיח גסטרונומיה משובחת לאורך כל הדרך. מארוחות ביתיות המתבשלות במטבחים של מקומות הלינה השונים ועד למסעדות מישלן בערים הגדולות. תוכלו ליהנות ממנות טאפס לצד כוס יין או בירה או מארוחות צליינים שכוללת שלוש מנות ויין במחיר של 10-15 אירו לסועד. כל אזור מאופיין במטבח אחר כמו למשל המטבח הגלסיאני הידוע במנת הפולפו (תמנון) גאייגו המבושל ברוטב אדום ומוגש על מחבת חמה, משקה הסידרה (יין תפוחים) המוגז והקליל ועוגת סנטיאגו (עוגת שקדים עשירה מעוטרת בצלב מאבקת סוכר). אסטוריאס ידועה בזכות המרקים העשירים ומאכלי הבשר ואילו אסטורגה מפורסמת בזכות הקוסידו מארגאטו העשיר שלה, תבשיל ירקות עם בשר הנאכל בסדר הפוך, ראשית הבשר אחר כך הירקות ולבסוף המרק. תוכלו למצוא בדרך גם גבינות ויינות בתוצרת מקומית בכפרים ובעיירות השונים כמו למשל באזור ביירזו הידוע בזכות היקבים המצויים בו, או הכפר הקלטי או סובריירו המפורסם בזכות גבינה הקרם (עם הכובע) שלו. ארוחות הבוקר בהוסטלים יכללו בדרך כלל שני טוסטים עם ריבה וחמאה, כוס קפה וכוס מיץ תפוזים סחוט טרי. במשך היום ולאורך הדרך תוכלו לעצור באחד מבתי הקפה או פונדקי הדרך הרבים וליהנות מבוקאדיה של חמון וגבינה, סלט מיקסטה (ירקות וטונה) או מטורטיה תפוח אדמה (פשטידת ביצים ותפוח אדמה עגולה). הספרדים נוהגים לאכול את ארוחת הערב מאוחר, לכן לרוב המסעדות ייפתחו החל מהשעה שמונה בערב. ההמלצה שלי היא לאכול דברים קלים לאורך היום כדי לשמור כל האנרגיה ובסוף היום לאכול ארוחה טובה ומשביעה
 • האם הקמינו דה סנטיאגו מתאים למשפחות?
  במאה העשירית שימשה הדרך כטקס חניכה והתבגרות בתרבות הקלטית. אופייה המאתגר של הדרך הן פיסית והן מנטאלית אילץ את המתבגרים ללמוד להתמודד, להכיר את עצמם טוב יותר, להיפטר מתחלואי העבר ולעבור חברות מחדש מעולם הילדות לעולם הבגרות. כיום משפחות רבות מוצאות בהליכה בשבילי הקמינו דה סנטיאגו חוויה מעצימה המאפשרת אינטימיות, התבוננות היכרות והקניית ערכים אישיים וחברתיים בעלי משמעות גדולה הן לצעירים והן לבוגרים. תופעה שכיחה היא לראות משפחות לדורותיהם צועדים בקמינו דה סנטיאגו.
 • למי מתאים הקמינו דה סנטיאגו?
  בראשיתו ובמקורו היה הקמינו דה סנטיאגו מסע דתי. מעל אלף שנים צעדו בדרך אלפי אנשים כולל מלכים וכמרים כדי לזכות למחילה מהקדוש. החל משנות השמונים הפכה הדרך לטרק מודרני עם פן רוחני עבור אנשים אשר מבקשים לקחת פסק זמן מהשגרה, לצאת מאזור הנוחות ולהתמסר להליכה שבמהלכה הם לומדים על עצמם ועל אנשים אחרים. שומעים סיפורים מעצימים של אנשים מרתקים, חווים כאב, פחד שמחה ובעיקר אהבה ללא תנאי. אנשים רבים מספרים כי בזכות הקמינו דה סנטיאגו הפכו לאנשים טובים יותר ונחשפו לערכים חשובים כמו חברות אחווה, פשטות וסולידריות. אחרים מספרים כי ההליכה בקמינו דה סנטיאגו אילצה אותם לצאת מאזור הנוחות ולהתגבר על מגבלות נפשיות ופיזיות. הקמינו דה סנטיאגו הוא שביל שמספק חווית טבע רוח, היסטוריה ואמנות. אין לו גיל וגם היעד הוא רק סימון, כי המסע האמיתי מתרחש בפנים. הוא מורכב מערב רב של תרבויות עמים ואנשים ולכן ההמלצה שלי היא "לקחת אותו לאט". גם אם עומדים לרשותכם שבוע, עשרה ימים או חודש תכננו אותו כך שתוכלו לחוות את הדרך במלואה וליהנות ממנה. אל תמהרו, זה לא מרוץ, זו חוויה ייחודית שתשאיר בכם חותם ותלווה אתכם זמן רב, תנו לה מקום והיא מתאימה לכל מי שאוהב אנשים, אתגרים ומקומות חדשים, זו חוויה לכל מי שאוהב טבע וחופש ומלא סקרנות גם לגבי הלא נודע. הקמינו דה סנטיאגו הוא מתאים גם לאנשים הרוצים לאתגר את עצמם מבחינה פיסית ומנטאלית, למשפחות שרוצות לחוות זמן איכות אמיתי וחיברות מחדש, לקבוצות חברים, זוגות וכל מערכות יחסים אחרות המבקשות להכיר גם רבדים פחות מוכרים ומגוונים זו הזדמנות נהדרת.
 • האם צריך להתכונן לקמינו דה סנטיאגו?
  אורכם של השבילים השונים בקמינו דה סנטיאגו משתנה משביל לשביל. ההליכה הממוצעת ביום היא בין 15-25 קילומטר (אפשר לתכנן גם פחות) בתוואי דרך משתנה. לא משנה אם אתם מתכננים ללכת שבוע או חודש, רצוי לעשות הכנה לגוף ולהתאמן כמה חודשים לפני היציאה, כך גם תגבירו את רמת הכושר והתמודדות הגוף עם האתגר הפיזי וגם תצמצמו את הסיכוי לפציעות אפשריות.
 • חלוקת הדרך לימים
  חלוקת הימים ומסלול ההליכה תלוי בגורמים רבים ומשתנים (עונה, אקלים, תוואי דרך, יכולת הליכה, מקומות לינה וכו..). צריך ורצוי גם לתת לעצמך לפחות כמה ימי מנוחה במהלך הדרך (רצוי לבחור מקומות שבהם יש אטרקציות מקומיות בעלי ערך עבורכם),חשוב להבין שהדרך היא לא מרוץ והיא מזמנת הרבה אפשרויות להתבוננות פנימית וחיצונית, למפגשים ולהנאה שהם חלק בלתי נפרד ממנה. בתכנון מסלול בהתאמה אישית תוכלו לתכנן ולחלק את הדרך כך שיתאפשר לכם ליהנות מהאפשרויות ולמצות את המרב מהליכה ומהדרך.
 • איפה לישון בדרך?
  בכל שבילי הקמינו ישנן אכסניות מקומיות "רפוחיו" (בספרדית), עירוניות או פרטיות המציעות לינה משותפת בחדרים גדולים עם אנשים נוספים תמורת סכום קטן מאוד. זוהי הזדמנות לפגוש ולהכיר עולי רגל רבים, אבל לא הייתי ממליצה עלייהם אם אתם באמת רוצים לישון. אני אישית העדפתי את הנוחות של חדרים פרטיים עם שירותי מקלחת פרטיים שאפשרו לי שינה טובה והתחדשות לקראת היום הבא. באמצעות תכנון מסלול בהתאמה אישית ניתן להזמין מראש חדרים פרטיים עם הנוחות של אמבטיה הגונה, מיטה נוחה וכל הנוחות אותה תצטרכו אחרי יום הליכה מעייף. ניתן גם להעביר את הציוד שלכם ליעד הבא כך שתוכלו לשאת רק תיק יומי ודברים חיוניים. אם רמת הנוחות הזו מדברת אלייך, צור קשר להצעת מחיר לקבלת מסלול בהתאמה אישית.
 • סיבות ללכת את הקמינו דה סנטיאגו
  סיבות ללכת את הקמינו דה סנטיאגו לכל אחד יש את הסיבות שלו ללכת את הדרך המיוחדת הזו. כאשר נחשפתי לרעיון ההליכה היו לי יותר סיבות ללא ללכת מאשר ללכת. היו כל כך הרבה שאלות ופחדים שריחפו מעל וההתמודדות לא הייתה פשוטה, אבל בהחלט משתלמת. כשהתחלתי לחקור את הדרך התרשמתי שזוהי דרך בעלת אופן דתי ועבור רוב עולי הרגל היא מחוברת לאמונה הדתית אבל האמת היא שבמהלך הדרך הבנתי שלא צריך להיות דתי כדי ללכת את הקמינו. כיום מתפתח דור חדש של "צליינים מודרניים" שההליכה בקמינו מסמנת עבורם נקודת מפנה בחיים, סיום של שלב מסוים והתחלה חדשה ולרבים מהם מהווה הדרך אתגר פיסי ורוחני לקראת השגת מטרה. רבים המעזים לקחת פסק זמן אמיתי לעצמם ולהתמסר לחוויה של ניתוק וחיבור במרחבי הזמן הטבע והחיים חווים חוויה אנושית עוצמתית ותחושת סיפוק אדירה בהגעה לקתדרלה.
 • הכנה פיסית להליכה בדרך לסנטיאגו
  התחל להתאמן כמה חודשים מראש והגדל את המרחקים בהדרגה. הגדר מטרה ועשה את המקסימום כדי לדבוק בה. נסה ללכת יום או כמה ימים רצופים אם אפשר, חזק את כלל הגוף ובמיוחד את שרירי הליבה (הם חשובים מאוד לתמיכה של הגוף ווהגב בעומס) למד שיגרת מתיחה פשוטה שתוכל לתרגל לפני ואחרי יום הליכה. כלול יום מנוחה או שניים במהלך המסלול (אם אפשרי) אפשר לעצמך זמן ליהנות מכל שלבי הדרך במקום לנסות ללכת כמה שיותר – זכור שזהו לא מרוץ. תרגל הליכה עם נשיאת ציוד גם אם אתה מתכון לשלוח את הציוד – זה עוזר להתנגדות בקושי. קנה מוטות הליכה וסגל לעצמך טכניקות הליכה שמתאימות עבורך. קנה זוג נעלי הליכה עמידות במים ואפשר לעצמך מספיק זמן להתרגל אליהם.
bottom of page