קמינו פורטוגז

שאלות ותשובות

קמינו דה סנטיאגו – בדרך שלך

 • איפה זה  קמינו דה סנטיאגו?

  סנטיאגו דה קומפוסטלה אשר בצפון מערב ספרד. תוכלו לבחור להתחיל את המסלול בפורטוגל (הדרך הפורטוגזית) או בסאן סבסטיאן שבארץ הבאסקים לאורך האוקיינוס האטלנטי (קמינו דל נורטה או הדרך הצפונית), ניתן להתחיל מאוביידו (קמינו פרימיטיבו), מסיבליה (ויה דה לה פלאטה) או בדרך המתויירת והפופולרית ביותר מבין הדרכים קמינו פראנסס (הדרך הצרפתית) שמתחילה בעיירה באסקית קטנה למרגלות הפירנאים סאן ז'אן פייד דה פורט, חוצה את מחוזות ספרד השונים (נווארה, לה ריוחה, קסטיליה ) עד לאזור הירוק והפורה של הגליסיה שם נמצאת הקתדרלה המפוארת בעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה. אורכה של הדרך הצרפתית הוא כ 860 קילומטרים והיא נחשבת לדרך הפופלרית בשל מספר הרב של ההולכים בה, הדרך מציע היצע הגדול של מקומות לינה, ברזיות למילוי מים, מסעדות ושירותי הדרך היא נחשבת יחסית לדרך נגישה ונוחה לתכנון. עם הזמן התפתחו גם השבילים האחרים ויותר ויותר שירותים לעולי הרגל מסופקים בהם כיום. הקמינו דה סנטיאגו היא דרך מצוינת להפתח אל העולם, לטייל ולהכיר את ספרד ובו בזמן גם במדינות נוספות. 

 • מה זה קמינו דה סנטיאגו?

  קמינו (הדרך) דה סנטיאגו הוא שם כולל לרשת שבילים עתיקים המתחילים בנקודות שונות באירופה ומובילות אל העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה בספרד. זהו מסע רגלי אל הקתדרלה בה קבור סנטיאגו הקדוש – יעקב בן זבדי, אחד משליחיו של ישוע והמרטיר הראשון. השביל מקודש לנצרות מאז המאה העשירית והוא החל כמסע התבגרות וחניכה בתרבות הפגאנית והפך לדרך צליינית מהחשובות בעולם הנצרות (יחד עם רומא וירושלים) לכפרת עוונות ולהוכחת נאמנות לאל ולדרכו.
  המסע בעקבות סנטיאגו מתקיים כבר יותר מאלף שנים, אולם נזנח עם הזמן. במחצית השנייה של המאה ה-20 חזרה לתודעה הדרך הישנה והפכה למעין "טרק" מודרני. אם בשנות ה-60 הלכו את המסלול כמה מאות בודדות של צליינים, בשנים האחרונות מתקרב המספר לכ-300 אלף מטיילים בשנה, כאשר רובם אינם עושים את המסלול ממניעים דתיים אלא כפנאי. כשהדרך הפכה פופולרית במיוחד עם הכרזתה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית ב-1993.
  מטיילים והולכי רגל שמבקשים לחוות את הקסם המסתורי שבדרך יוצאים למסלול המלא או למקטעים קצרים. הסיבות שמניעות אותם הם רבות ושונות, חלקם עושים זאת כדי לממש הבטחה או כהכרת תודה אחרים בגלל ההרפתקה, אבל רבים יוצאים אל השביל כדי לשנות את מה שהם מכנים שגרה. 


  מאות קילומטרים של דרך קסומה שעוברת בין כפרים, עיירות ציוריות וערים גדולות ברחבי ספרד. מנזרים, כנסיות בתי הארחה עתיקים ושפע רב של יצירות אמנות ואגדות מימי הביניים שזורים בשבילים השונים של הקמינו –(הדרך) לסנטיאגו דה קומפוסטלה שבספרד .מיום ליום הנוף מתחלף ועובר בין שדות פתוחים של דגן ושיבולים לכרי דשא ירוקים, גבעות מתפתלות ויערות אורן, נחלים, נהרות, כרמים אלו רק חלק מהמראות שיתגלו בפניכם בדרך לסנטיאגו.     


  במעשי השליחים מסופר כי, יעקב בן זבדי שיצא להפיץ את הבשורה בחצי האיברי, הוצא להורג על ידי אגריפס הראשון. ראשו הופרד מגופו ונקבר בכניסית יעקב הקדוש ברובע הארמני בירושלים. גופתו נשלחה בסירה קטנה אשר נסחפה לחופי האי האיברי כשהיא מכוסה צדפות. כ 800 שנים לאחר מכן בעקבות תופעה מוזרה שמתגלה בפני רועה צאן תמים  בשמי הגליסיה (תופעת שביל החלב) נמצא קברו של הקדוש וסביב המקום קמה העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה שהופכת במהרה למקור עליה לרגל לקברו של יעקב הקדוש. הימים הם ימי כיבוש ספרד מימי המורים ועד מהרה הופך סנטיאגו למגן הקדוש של ספרד.  הצדפה הופכת לסמלם של עולי הרגל ההולכים לסנטיאגו דה קומפוסטלה ורבים עונדים אותה על צוארם או תולים אותה על תיקיהם, יש טוענים כי הצדפה מסמלת גם את השבילים הרבים המובילים אל קברו של השליח סנטיאגו. הצדפה מלווה את עולי הדרך בדרכם (יחד עם החץ הצהוב) ומופיעה כסימן דרך המוטבע על שבילים מבנים, כבישים ועוד

 • מתי הכי טוב לטייל בקמינו דה סנטיאגו?

  4. מעל אלף שנים הולכים אלפי אנשים מכל העולם את הדרך לסנטיאגו לאורך כל חודשי השנה. בשנים האחרונות הולכים יותר ויותר אנשים המוצאים בה חוויה רוחנית ומסע התבוננות מאתגר הן פיסית והן מנטאלית. הם הולכים בשבילים השונים המובילים אל קברו של השליח בעיקר בחודשים אפריל (חודש הפריחה ומזג אוויר נוח ברוב האזורים) עד סוף חודש אוקטובר תחילת עונת הגשמים. בחודשי הקיץ אומנם חם מאוד ברוב השבילים אבל רבים בוחרים ללכת דווקא בעונה זו במיוחד בחודש יולי שבו נחגג חג הקדוש (24 ביולי) אז הדרך הופכת להיות חגיגית במיוחד ובעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה נערכות חגיגיות מיוחדות לכבוד הקדוש. ישנם ההולכים בעונת החורף בחודשים נובמבר עד מרס, אלו בוחרים בשבילים כמו הויה דה לה פלאטה שמתחיל בסביליה שבדרום (החמימה בעונה זו) חוצה את ספרד ומסתיים בגליסיה שבצפון המדינה, או בשביל החורף (קמינו אינביירנו) המתחיל בעיר פונפרדה ומסתיים ב לצ'ה שבגליסיה. הקמינו דה סנטיאגו היא רשת גדולה מאוד של שבילים מסומנים היטב ונוחים להליכה באירופה ובספרד בכלל ולכן כל עונה יכולה להתאים להליכה בשביל כזה או אחר אם רק מתכננים כראוי.

 • איפה אפשר לישון בקמינו דה סנטיאגו?

  בכל השבילים תוכלו למצוא מגוון רחב של מקומות לינה בדרגות שונות. עולי הרגל בדרך לסנטיאגו נוהגים לישון באלברגות (רפוחיו/ הוסטלים) שבדרך. שתי סוגים של אלברגות תוכלו למצוא, האחת מוניציפלית והשנייה פרטית. הראשונה מנוהלת בדרך כלל על ידי הרשויות המקומיות ותכלול מספר רב של מיטות בחדר, חללים משותפים כמו מטבח מקלחות ושירותים לעיתים בהפרדה מגדרית ולעיתים ללא. מקומות אלו בדרך בתפוסה מלאה בעיקר בחודשי הקיץ בהם מספר המטיילים גדול במיוחד והם על בסיס מקום פנוי בלבד. האלברגות מהסוג השני מנוהלות בהנהלה פרטית מספר המיטות בחדרים יכול לנוע בין 4 עד 20 אנשים בחדר עם חללים משותפים ובחלקם אפשר למצוא גם חדרים פרטיים עם מקלחת ושירותים פרטיים. במקומות אלו ניתן לבצע הזמנה מראש ובדרך כלל גם הם בתפוסה מלאה. מלבד אלו ישנם הוסטלים, פנסיונים בתי הארחה ובתי מלון בדרגות שונות לאורך כל הדרך המספקים שירותים מלאים לעולי הרגל כולל ארוחות. אני תמיד ממליצה לסגור את מקומות הלינה מראש, זה אולי פחות ספונטני, אבל מאפשר לנו להיות פנויים יותר לחוות וליהנות מהדרך וממה שקורה בה.

 • כמה עולה לטוס לקמינו דה סנטיאגו?

  שבילי הקמינו דה סנטיאגו מתחילים בנקודות שונות באירופה, צרפת פורטוגל, ספרד ועוד. ראשית צריך לבחור את נקודת ההתחלה ונקודת הסיום ואז להזמין טיסה לאחד מהיעדים הנבחרים. מחירי כרטיסי הטיסה יכולים לנוע החל מ 300 או 400 אירו, תלוי ביעד ובעונה. שירותי הדרך גם הם משתנים בהתאם לרמת הלינה הרצויה ובעונה. עונת השיא היא מחודש אפריל ועד אוקטובר .

 • מהו דרכון הצליינים?

  זהו מסמך אותו מחתימים לאורך הדרך, בהוסטלים, במסעדות ובמקומות אחרים המציעים חותמת. דרכון הצליינים יעיד על הליכתכם בדרך סנטיאגו. את הדרכון מציגים כשמגיעים למשרד הרישום בעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה כדי לקבל את תעודת הקומפוסטלה. החותמות יעידו על כך שצעדתם את 100 הקילומטרים האחרונים. החתימות השונות והמשונות שתאספו לאורך הדרך יהיו תזכורת נפלאה למקומות בהם ביקרתם ומזכרת אישית מטיול מיוחד.
  דרכון הצליינים גם יקנה לכם הנחות שונות לאורך המסלול, כמו למשל במוזיאונים, בכניסה לקתדרלות ועוד'. הוא אף יאפשר לכם לשהות באלברגות שמיועדים להולכי הקמינו.
  את דרכון הצליינים תוכלו לרכוש בעד סכום סמלי במקום בו תתחילו לצעוד. תצטרכו לברר היכן הוא נמכר

 • מהי תעודת הקומפוסטלה?

  זהו מסמך המאשר את ההליכה בדרך לסנטיאגו, אותו מקבל מי שצעד לפחות את 100 הקילומטרים האחרונים שלפני סנטיאגו דה קופוסטלה. במקטע זה של הדרך ניתן לחוש בריבוי האנשים שמצטרפים להליכה. חוץ מצעידה של הדרך, יש כאלו הבוחרים לרכב על אופניים את הדרך לסנטיאגו. המדוושים צריכים לעבור לפחות את 200 הקילומטרים שלפני סנטיאגו בשביל לקבל את הקומפוסטלה. לא כולם מגיעים בשביל לצעוד את הדרך מתחילתה ועד סופה. יש שצועדים את המסלול לפרקים, הם מגיעים אל הדרך בכל פעם שיש להם הזדמנות וממשיכים מהיכן שהפסיקו. בנוסף, ישנם כאלו שבוחרים לא ללכת מקטעים מסוימים בדרך, הם מתקדמים באמצעות אוטובוס או אמצעי תחבורה אחר וממשיכים לצעוד מהמקום אליו הגיעו. מטיילים אחרים בוחרים לצעוד רק מקטעים מסוימים. למשל, יש הצועדים את 100 הקילומטרים האחרונים של הדרך. 

 • האם יש קבוצות מאורגנות לקמינו דה סנטיאגו?

  מסעות קבוצתיים מודרכים בקמינו דה סנטיאגו הופכים להיות פופולריים יותר ויותר.
  שיתוף חווית ההליכה עם קבוצה יכול להיות מתגמל ביותר עבורכם. זוהי דרך נפלאה המאפשרת לכם לחלוק את תחושת ההישג הגדול, ליצור קשרים עם אנשים נפלאים ויחד לחוות חוויות משותפות שיישארו אתכם לאורך זמן. בין אם אתה מטייל יחיד המעוניין לפגוש חברים חדשים  או שאתם קבוצה קטנה שרוצה לצאת למסע הגדול , מסע מודרך עם  DARE2WALK באחד משבילי הקמינו דה סנטיאגו הוא אפשרות מצוינת עבורכם.
  תוכלו ליהנות מהליכה בשבילים היפים ביותר, מלינה במקומות ברמה גבוהה בחדרים פרטיים וארוחות בוקר, ליווי צמוד והדרכה בעברית מבעלי ניסיון של אלפי קילומטרים על השביל, מהעברת הציוד ממקום למקום, והחשוב ביותר, שקט נפשי שיאפשר לכם ליהנות מהדרך.

  הקמינו דה סנטיאגו הוא מסע אישי וחברתי, הוא פנימי וגם חיצוני הוא פיסי וגם מנטאלי והאפשרות לגדול תוך כדי הליכה היא אפשרית בהחלט, לכן הקבוצות שלנו בדרך כלל קטנות (עד 16 אנשים), כדי לאפשר את המינון המדויק של סביבה תומכת ואינטימיות.
   

 •  האם צריך ויזה לקמינו דה סנטיאגו?

  הקמינו דה סנטיאגו הוא שביל הליכה שעובר ברובו דרך ספרד. נקודות ההתחלה משתנות והן לרוב בספרד, פורטוגל או צרפת, במדינות אלו ישראלים לא נדרשים לויזה. המעברים בין גבולות מדינות אלו גם כן לא מצריכות ויזה למעבר.

 • מה אוכלים בקמינו דה סנטיאגו?

  אחת האטרקציות המרכזיות של הדרך היא הקולינריה. הדרך לסנטיאגו חוצה מחוזות שונים בספרד אשר את כל אחת ואחת מהן מאפיין מטבח שונה, מה שמבטיח גסטרונומיה משובחת לאורך כל הדרך. מארוחות ביתיות המתבשלות במטבחים של מקומות הלינה השונים ועד למסעדות מישלן בערים הגדולות. תוכלו ליהנות ממנות טאפס לצד כוס יין או בירה או מארוחות צליינים שכוללת שלוש מנות ויין במחיר של 10-15 אירו לסועד. 
  כל אזור מאופיין במטבח אחר כמו למשל המטבח הגלסיאני הידוע במנת הפולפו (תמנון) גאייגו המבושל ברוטב אדום ומוגש על מחבת חמה, משקה הסידרה (יין תפוחים) המוגז והקליל ועוגת סנטיאגו (עוגת שקדים עשירה מעוטרת בצלב מאבקת סוכר). אסטוריאס ידועה בזכות המרקים העשירים ומאכלי הבשר ואילו אסטורגה מפורסמת בזכות הקוסידו מארגאטו העשיר שלה, תבשיל ירקות עם בשר המוגש בסדר הפוך, ראשית הבשר אחר כך הירקות ולבסוף המרק. 
  תוכלו למצוא בדרך גם גבינות ויינות בתוצרת מקומית בכפרים ובעיירות השונים כמו למשל באזור ביירזו הידוע בזכות היקבים המצויים בו, או הכפר הקלטי או סובריירו המפורסם בזכות הגבינה הקרם (עם הכובע) שלו. 
  ארוחות הבוקר בהוסטלים יכללו בדרך כלל שני טוסטים עם ריבה וחמאה, כוס קפה וכוס מיץ תפוזים סחוט טרי. במשך היום ולאורך הדרך תוכלו לעצור באחד מבתי הקפה או פונדקי הדרך הרבים וליהנות מבוקאדיה של חמון וגבינה, סלט מיקסטה (ירקות וטונה) או מטורטיה תפוח אדמה (פשטידת ביצים ותפוח אדמה עגולה). 
  הספרדים נוהגים לאכול את ארוחת הערב מאוחר, לכן לרוב המסעדות ייפתחו החל מהשעה שמונה בערב. ההמלצה שלי היא לאכול דברים קלים לאורך היום כדי לשמור כל האנרגיה ובסוף היום לאכול ארוחה טובה ומשביעה

 • האם הקמינו דה סנטיאגו מתאים למשפחות?

  במאה העשירית שימשה הדרך כטקס חניכה והתבגרות בתרבות הקלטית. אופייה המאתגר של הדרך הן פיסית והן מנטאלית אילץ את המתבגרים ללמוד להתמודד, להכיר את עצמם טוב יותר, להיפטר מתחלואי העבר ולעבור חברות מחדש מעולם הילדות לעולם הבגרות. כיום משפחות רבות מוצאות בהליכה בשבילי הקמינו דה סנטיאגו חוויה מעצימה המאפשרת  אינטימיות, התבוננות היכרות והקניית ערכים אישיים וחברתיים בעלי משמעות גדולה הן לצעירים והן לבוגרים. תופעה שכיחה היא לראות משפחות לדורותיהם צועדים בקמינו דה סנטיאגו.

 • למי מתאים הקמינו דה סנטיאגו?

  בראשיתו ובמקורו היה הקמינו דה סנטיאגו מסע דתי. מעל אלף שנים צעדו בדרך אלפי אנשים כולל מלכים וכמרים כדי לזכות למחילה מהקדוש. החל משנות השמונים הפכה הדרך לטרק רוחני עבור אנשים אשר מבקשים לקחת פסק זמן מהשגרה, לצאת מאזור הנוחות ולהתמסר להליכה שבמהלכה הם לומדים על עצמם ועל אנשים אחרים. שומעים סיפורים מעצימים של אנשים מרתקים, חווים כאב, פחד שמחה ובעיקר אהבה ללא תנאי. אנשים רבים מספרים כי בזכות הקמינו דה סנטיאגו הפכו לאנשים טובים יותר ונחשפו לערכים חשובים כמו חברות אחווה, פשטות וסולידריות. אחרים מספרים כי ההליכה בקמינו דה סנטיאגו אילצה אותם לצאת מאזור הנוחות ולהתגבר על מגבלות נפשיות ופיזיות.
  הקמינו דה סנטיאגו הוא שביל שמספק חווית טבע רוח, היסטוריה ואמנות. אין לו גיל וגם היעד הוא סימון, כי המסע האמיתי מתרחש בפנים. הוא מורכב מערב רב של תרבויות עמים ואנשים ולכן ההמלצה שלי היא "לקחת אותו לאט". גם אם עומדים לרשותכם שבוע, עשרה ימים או חודש תכננו אותו כך שתוכלו לחוות את הדרך במלואה וליהנות ממנה. אל תמהרו, זה לא מרוץ, זו חוויה ייחודית שתשאיר בכם חותם ותלווה אתכם זמן רב, תנו לה מקום.

 • האם צריך להתכונן לקמינו דה סנטיאגו?

  אורכם של השבילים השונים בקמינו דה סנטיאגו משתנה משביל לשביל, אבל ההליכה הממוצעת ביום היא בין 15-25 קילומטר (אפשר לתכנן גם פחות) בתוואי דרך משתנה. לא משנה אם אתם מתכננים ללכת שבוע או חודש, רצוי לעשות הכנה לגוף ולהתאמן כמה חודשים לפני היציאה, כך גם תגבירו את רמת הכושר והתמודדות הגוף עם האתגר הפיזי וגם תצמצמו את הסיכוי לפציעות אפשריות.

 • חלוקת הדרך לימים

  חלוקת הימים ומסלול ההליכה תלוי בגורמים רבים ומשתנים (עונה, אקלים, תוואי דרך, יכולת הליכה, מקומות לינה וכו..). צריך ורצוי גם לתת לעצמך לפחות כמה ימי מנוחה במהלך הדרך (רצוי לבחור  מקומות שבהם יש אטרקציות מקומיות בעלי ערך עבורכם),חשוב להבין שהדרך היא לא מרוץ והיא מזמנת הרבה אפשרויות להתבוננות פנימית וחיצונית, למפגשים ולהנאה שהם חלק בלתי נפרד ממנה.

  בתכנון ובהתאמת מסלול בהתאמה אישית תוכלו לתכנן ולחלק את הדרך כך שיתאפשר לכם ליהנות מהאפשרויות ולמצות את המרב מהליכה.

 • מהו הזמן הכי טוב לקמינו

  לרוב המסלולים החודשים הנוחים ביותר להליכה הם אפריל, מאי, יוני וספטמבר אם כי אפשר שיהיו בהם כמה ימי גשם.

  יולי ואוגוסט הינם חודשים עמוסים על השביל וכדי להיות בטוח רצוי לתכנן מראש במידה וחשוב לך שירותים בדרך.

  אחרי אוקטובר, הסיכויים לגשם וקור הם גבוהים ברוב השבילים. רוחות גשם ומזג אויר קשה יכולים להפוך את חווית ההליכה ללא נעימה וחלק מהשירותים הניתנים בדרך סגורים בעונה זו. אולם אם זהו הזמן היחיד העומד לרשותך, כדאי לתכנן את הדרך היטב.

  בבחירת מסלול בהתאמה אישית אוכל לעזור לך לתכנן את הדרך הטובה והנוחה ביותר בכל זמן עונה ומזג אוויר.

 •  איפה לישון בדרך?

  בכל שבילי הקמינו ישנן אכסניות מקומיות "רפוחיו" (בספרדית), עירוניות או פרטיות המציעות לינה משותפת בחדרים גדולים עם אנשים נוספים תמורת סכום קטן מאוד. זוהי הזדמנות לפגוש ולהכיר עולי רגל רבים, אבל לא הייתי ממליצה עלייהם אם אתם באמת רוצים לישון. אני אישית העדפתי את הנוחות של חדרים פרטיים עם שירותי מקלחת פרטיים שאפשרו לי שינה טובה והתחדשות לקראת היום הבא. באמצעות תכנון מסלול בהתאמה אישית ניתן להזמין מראש חדרים פרטיים עם הנוחות של אמבטיה הגונה, מיטה נוחה וכל הנוחות אותה תצטרכו אחרי יום הליכה מעייף. ניתן גם להעביר את הציוד שלכם ליעד הבא כך שתוכלו לשאת רק תיק יומי ודברים חיוניים.

  אם רמת הנוחות הזו מדברת אלייך, צור קשר להצעת מחיר לקבלת מסלול בהתאמה אישית.

 • סיבות ללכת את הקמינו דה סנטיאגו

  לכל אחד יש את הסיבות שלו ללכת את הדרך המיוחדת הזו. כאשר נחשפתי לרעיון ההליכה היו לי יותר סיבות ללא ללכת מאשר ללכת. היו כל כך הרבה שאלות ופחדים שריחפו מעל וההתמודדות לא הייתה פשוטה, אבל בהחלט משתלמת.

  כשהתחלתי לחקור את הדרך התרשמתי שזוהי דרך בעלת אופן דתי ועבור רוב עולי הרגל היא מחוברת לאמונה הדתית אבל האמת היא שבמהלך הדרך הבנתי  שלא צריך להיות דתי כדי ללכת את הקמינו. כיום מתפתח דור חדש של "צליינים מודרניים" שההליכה בקמינו מסמנת עבורם נקודת מפנה בחיים, סיום של שלב מסוים והתחלה חדשה ולרבים מהם מהווה הדרך אתגר פיסי ורוחני לקראת השגת מטרה. רבים המעזים לקחת פסק זמן אמיתי לעצמם ולהתמסר לחוויה של ניתוק וחיבור במרחבי הזמן הטבע והחיים חווים חוויה אנושית עוצמתית ותחושת סיפוק אדירה בהגעה לקתדרלה.

 • הכנה פיסית להליכה בדרך לסנטיאגו

  ​התחל להתאמן כמה חודשים מראש והגדל את המרחקים בהדרגה.

  הגדר מטרה ועשה את המקסימום כדי לדבוק בה.

  נסה ללכת יום או כמה ימים רצופים אם אפשר, 

  חזק את כלל הגוף ובמיוחד את שרירי הליבה (הם חשובים מאוד לתמיכה של הגוף ווהגב בעומס)

  למד שיגרת מתיחה פשוטה שתוכל לתרגל לפני ואחרי יום הליכה.

  כלול יום מנוחה או שניים במהלך המסלול (אם אפשרי)

  אפשר לעצמך זמן ליהנות מכל שלבי הדרך במקום לנסות ללכת כמה שיותר – זכור שזהו לא מרוץ.

  תרגל הליכה עם נשיאת ציוד גם אם אתה מתכון לשלוח את הציוד – זה עוזר להתנגדות בקושי.

  קנה מוטות הליכה וסגל לעצמך טכניקות הליכה שמתאימות עבורך.

  קנה זוג נעלי הליכה עמידות במים ואפשר לעצמך מספיק זמן להתרגל אליהם. 

Dare2Walk

 לתכנון המסלול חייגו: 052-306-6969 או השאירו פרטים

 • Facebook

2019 Dare2Walk - כל הזכויות שייכות ל  ©